Ostrov Kos

 

Ostrov Kos přináleží do souostroví Dodekanes (dále sem např. patří známější a větší ostrov Rhodos). Ostrov je relativně malý, má 290 km2, na délku měří kolem 40 km, široký je od 2 do 11 km. Důležité také je, že se nachází jen 4 km od tureckého pobřeží. Proto na jeho východním pobřeží můžete vidět spoustu vojenských pozorovatelen, případně při procházce můžete narazit na maskované vojáky. Nebojte se, jsou na turisty vstřícní.
Západní část ostrova je poměrně plochá. Zde se nacházejí největší turistická střediska. Východní části ostrova dominuje pohoří Dikeos s nejvyššími vrcholky kolem 800 m n.m.

Doprava na ostrov
Na ostrov můžete přiletět letadlem na Hippokratovo mezinárodní letiště, v létě létají přímé charterové spoje s ČR. Let trvá kolem 2,5 hodiny. Dále má ostrov lodní spojení s ostatními ostrovy. Příklady cen platných v roce 2003: Pireus (28-94€), Soluň (39-92€), Rhodos (12,5-53,5€), Patmos (10-32€), Nisyros (6,5-26,6€), Samos (15-53€). Doprava je uskutečňována velkými loděmi, které převážejí i auta. Více informací můžete najít např. na stránkách Rhodos Tours Traveland Kos Ltd. (www.httr.gr). Vedle těchto velkých lodí jezdí na vybraných linkách i rychlé spojení hydrofily („Rakety“). Ceny jsou pochopitelně vyšší.

Doprava do Turecka
Během letní sezóny existuje i lodní spojení do tureckého Bodrumu. Jezdí hydrofily (25€) a soukromé jachty. Při cestě do cca 3 dní nepotřebujete vízum. Musíte zaplatit odjezdovou taxu 9€, v Bodrumu pak zanecháte u policie v přístavu pas a dostanete kartičku, na jejímž základě Vám poté opět vrátí pas. Od roku 2002 již není možné koupit si turecké vízum na hranicích.

Doprava po ostrově
Z hlavního městečka jezdí do okolí několik „městských“ linek – směr Agios Fokas (některé linky jezdí až k lázním Therma); N. Alikarnassos; Messaria; Platani (lístek stojí 0,9€). Z městečka Kos jezdí i „meziměstské“ autobusy do dalších významnějších míst na ostrově: Antimahia, Asfendiou, Kardamena, Kefalos, Marmari, Masthari, Paradise, Pili, Tigaki, Zia. Ceny se pohybují od 1,3-2,8€.

Ubytování
Na ostrově existuje velké množství hotelů nejrůznějších kategorií. Naprostá většina z nich ale ubytovává turisty z organizovaných zájezdů. 3 km východně od města Kos se nalézá kemp. Při troše šikovnosti se Vám jistě podaří přespat pod širákem (jednodušší to bude určitě ve vnitrozemí, jinak volit spíše opuštěné pláže).

Stravování
V turistických místech (což je většina míst na ostrově) se můžete bez problémů najíst v místních restauracích či tavernách. Cena za oběd se pohybuje od cca 4-5€ výše. Existují i místa, kde můžete koupit gyros do ruky kolem 2€. Pivo stojí kolem 3€, káva kolem 2€ (doporučujeme klasickou řeckou kávu, případně frapé).
Na ostrově existuje spousta Mini-Super Marketů, které mají obvykle rozměr českého malého koloniálu a dostanete tady koupit opravdu jen pár věcí. Ale v některých obchodech naleznete i trochu pestřejší sortiment.

Pláže, vodní a sportovní aktivity
Písečné pláže naleznete na západní straně ostrova. Na severu a východě jsou spíše oblázkové pláže. V turistických centrech můžete najít vše co pobytoví turisté obvykle hledají. Od slunečníků s lehátky po zapůjčení vodních skůtrů, vodních lyží, létání na padácích atd. Ti co se rádi potápějí by měli vědět, že přímo u ostrova Kos se nesmí potápět (archeologické lokality), většinou se jezdí k ostrovu Kalimnos (jde zorganizovat v přístavu v městečku Kos). Kos je známý také tím, že se po něm hodně jezdí na kolech. Podél pobřeží je to radostná záležitost, nebojácní se mohou vydat i do horské vesnice Zia.

Půjčovny
Na ostrově si můžete velmi snadno půjčit kola (nejjednodušší od 3€), je možné si půjčit i kola s dětskou sedačkou. V nabídce jsou i skůtry (cca 15-20€) a nejrůznější druhy aut (obvykle od 50€). Pochopitelně s narůstající délkou půjčeného prostředku obvykle klesá cena.

Nejzajímavější místa na ostrově

 • Kos (město) – hlavní město ostrova. Vedle přístavu se nachází pevnost johanitů z 15. století se zdvojeným opevněním a mocnými baštami. V jejích prostorách se nacházejí památky od antiky do raného novověku. Dále je možné navštívit agoru se vztyčenými korintskými sloupy. Za pozornost dále stojí zejména římská vila s mozaikami.
 • Asklépieion – v 5. století př. n.l. se tu rozvíjela lékařská škola pod vedením zdejšího rodáka Hippokrata. Posvátný okrsek boha lékařství Asklépia se rozkládá na třech terasách. Můžete zde najít zbytky Asklépiova oltáře, iónského chrámu, ale i dórského chrámu na horní terase.
 • Empros Thermes – přírodní lázně na sv. straně ostrova. Horký (sirnatý) pramen o teplotě kolem 60°C teče do moře. Z balvanů je zbudované jezírko, kde si můžete najít místo s teplotou, které Vám nejlépe vyhovuje. Voda by měla mít léčivé vlastnosti.
 • Zia – horská vesnice nacházející se cca 13 km od města Kos na úpatí pohoří Dikeos. Nádherné výhledy směrem k Turecku. Můžete zde koupit řadu místních produktů (koření, med, suvenýry). Vesnice bohužel již podlehla turistickému ruchu, přesto stojí za návštěvu. Do vesnice je možné se dostat autobusem, nejlépe si ale cestu vychutnáte na kole. Nástupní místo pro tůry do pohoří Dikeos
 • Kefalos – město v jižní části ostrova, kde se nachází pevnost řádu johanitů.
 • 9 254 x shlédnuto
  About Milan Dvořák 287 Článků
  Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

  Buďte první kdo přidá komentář

  Napište komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..