Rovinj

 

RovinjČtyřicet kilometrů severně od centra Istrie, Puly, se nachází oblíbené letovisko Rovinj. Bez přehánění lze říci, že patří mezi nejkrásnější místa nejen na Istrii, ale na celém chorvatském pobřeží. Kompaktní jádro města je umístěno na poloostrově, který vznikl až v 18. století vybudováním náspu k ostrovu. Město si uchovalo silný italský, benátský charakter.
Město má za sebou podobnou historii jako i jiná sídla na Istrii. Ilyrské období bylo vystřídáno římským a posléze byzantským. Později bylo město ovládáno Benátčany a Rakousko-uherskou monarchií, kterou vystřídala Itálie. Ve století dvacátém se město ještě nacházelo v Jugoslávii, než přešlo v současnosti do Chorvatska.
Vybudováním náspu k ostrovu došlo i k vytvoření dvou samostatných přístavů, z nichž menší, více uzavřený, bývá plný bárek a jachet. Fotografové se zde mohou vyřádit, zejména když zde mají tak úžasná panoramata historického středu ostrova s vysokou věží kostela sv. Eufemie (Sveta Fuma či Eufemija) z 18. stol.
Za součást města je možné považovat i ostrůvky nalézající se proti přístavnímu molu Rovinje. Crveni otok (Červený ostrov) ve skutečnosti tvoří dva ostrovy opět spojené náspem. Najdete zde zbytky staveb z římského období. V minulosti zde také působil benediktinský klášter.
Okolí města vyniká bujnou vegetací včetně borovicových lesů. Pěstuje se zde také zajímavá odrůda vína Malvazija.

3 406 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Vnitrozemím Istie | Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..