Ostrov Arwad

 

Celá Sýrie má jediný ostrov. Pokud kus země o rozměrech 500×800 m lze nazvat ostrovem a ne pouhým skaliskem v moři. Přesto i tato skála hrála v dějinách významnou roli. Za času Féničanů to byl velice bohatý a mocný mořský stát. Měl dokonce na pevnině kolonie v Amritu, Baniasu a Jable. Moc tohoto státu ovšem pomalu upadala. V prvním tisíciletí před Kristem za času Římanů se ostrov stal součástí jejich impéria. Jistého významu ostrov získal zpět za doby křižáckých výprav. Stal se také poslední franckou výspou, kterou dobyli Muslimové v roce 1302.

V dnešní době je toto místo jakoby vytržené z moderního světa. Naleznete zde směsici moderní doby s dávno zaniklou dobou. V podivné symbioze tu vedle sebe existují moderní kavárny s dílnami vystoupivšími ze středověku. Rybáři opravují sítě a přímo na ulicích stavějí lodě starými postupy, jen občas používají moderní nástroje. Můžete se brouzdat uzounkými uličkami, kde nepotkáte ani jedno auto. Konečně, ani by se sem nevešlo. A mimo to, pro tento miniaturní svět by nemělo velkého významu. Na vše zde stačí lidské ruce a malé káry. Ze starých obranných zdí toho již mnoho nezůstalo, jen dvě obranné zdi. To ale nezmenšuje dojem z tohoto živého skanzenu. Jen buďte trochu shovívaví, čistotou to zde příliš neoplývá. Skoro vše ve svých útrobách skryje moře.

Na ostrov Arwad se můžete dostat po krátké cestě lodí z města Tartus. Platí se jen jedna cesta, protože se nepředpokládá, že byste zde chtěli zůstat. Ostatně, hotel byste tu nenalezli.

3 891 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..