Palmýra

 

Palmyra je starobylé město, starší než 2000 let. Proslavila ho zejména královna Zenobia, která po šest let vzdorovala římskému císaři Aureliánovi. V té době byla Palmyra nejvýznamnějším místem na východ od středozemí a Egypta. Ruiny města nám stále ukazují velikost města, které své bohatství založilo na vybírání daní a bránění východní hranice římského impéria před Peršany.
Kolonády, chrámy zasvěcené Belovi a Baalshaminovi, pohřební věže a údolí zemřelých stojí za návštěvu.

Palmyra stojí vedle oazy s tisíci palmami. Tato kombinace starobylého města se svěží zelení nenechá nikoho lhostejným. Město vypadá jako kus mrtvé země čekající na své pohlcení v moři písku. Středověká pevnost na vrcholu kopce pod nekonečně modrou oblohou působí neskutečně. A všude kolem trosky města vyběleného jako kosti pod žhnoucími slunečními paprsky již pouze připomínají slávu království, které kdysi dominavovalo Orientu. Západ slunce nad Palmyrou je neskutečný. Každý večer ruiny díky svým proměnlivým stínům zase a zase ožívají.

Poté město opět zmizí v pouštní noci, čisté a skoro až nepřátelsky chladné. Druhý den se ovšem slunce opět objeví a Vy se můžete věnovat nespočetným aktivitám. Můžete popíjet chazené nápoje vedle bazénů drahých hotelů, strávit večer ve stanech společně s Beduíny. Můžete se i vydat do okolí, navštívit například Pouštní palác.
Palmyra rozhodně stojí za návštěvu, zejména když v dnešní době je snadno dosažitelná auty či autobusy z Damašku nebo Aleppa.

4 243 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..