Turecké peníze

 

V knize Tulákem po všech polednících popisoval její autor, Bohuslav Šnajder, své pátrání po tricích istanbulských veksláků s výměnou dolarů na černém trhu. Jak byl úspěšný se musíte ve zmiňované knize dočíst sami. Pro nás je ale nejdůležitější informace, že v dané době – na konci šedesátých let, se za jeden americký dolar dalo dostat kolem pěti tureckých lir. O dvacet let později jsem měl poprvé možnost navštívit Turecko a v té době jsem za dolar dostal již téměř tisíc tureckých lir. V následujících letech se proces obecně nazývaný inflací nejen nezastavil, spíše akceleroval. V posledních letech inflace dosahuje řádu kolem 100% ročně. V listopadu 2001 pak centrální banka Turecka představila světu svoji novou, dvacetimilionovou bankovku, která představuje hodnotu 12 amerických dolarů.
Tento jev pochopitelně může maximálně potěšit sběratele bankovek, protože takto rychle se rozšiřující sbírku tak snadno jen tak nezískáte. Při cestě do Turecka Vám tato situace může ale nemusí pomoci. Je zřejmé, že některé služby nelze upravovat průběžně, takže bude pouze záležet na okamžiku, kdy Turecko navštívíte. Toto se týká zejména památek, kdy jsou ceny stanovovány obvykle jednou ročně. Ale i v průběhu návštěvy dlouhé několik týdnů se Vám může stát, že se kurz změní ve Váš prospěch v řádu jednotek až desítek procent, zatímco ostatní ceny po tuto dobu budou stabilní. Pro Vás z toho plyne jednoduché poučení – vyplatí se peníze měnit postupně.
V praxi se Vám může stát, že často můžete mimo tureckých lir platit i dolary. V nouzi je to jistě dobré, obecně to nelze doporučit, protože místní budou ceny pochopitelně zaokrouhlovat ve svůj prospěch. Pro úplnost je třeba doplnit, že není nutné si do Turecka vozit tvrdou měnu v hotovosti. Banky Vám rádi vymění cestovní šeky (vhodné jsou zejména American Express či Thomas Cook), které jsou kryty pro případ krádeže. Dále může být vhodné využít finanční instrument bankovních karet. V Turecku existuje velké množství bankomatů (turecky bankamatik), které Vám z Vašich karet mohou vydat turecké liry. Nejlepší jsou mezinárodní karty Visa, Euro/MasterCard, které jsou nejběžnější. Můžete s nimi platit i v řadě obchodů. Tyto bankomaty můžete najít po celé zemi (včetně východu) i v menších městech.

5 652 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..