Casa de Mateus

 

Název Trás-os-Montes neboli Za horami kdysi vystihoval obtížnou dostupnost kraje, který ale dálnice přiblížila ani ne na půldruhé hodiny jízdy od Porta. Otevřela tak pohodlnou cestu k jedné z nejkrásnějších barokních staveb v Portugalsku, obklopené navíc nádhernými zahradami.

Zámek Mateusje vydařenou kombinací tradiční portugalské architektury a italského baroka
Zámek Mateus

Půvabný zámek se vyloupne mezi stromy a jeho průčelí se zaleskne na poněkud zazelenalé hladině čtvercového rybníka ohraničeného žulovými okraji. Na první pohled honosné šlechtické sídlo vybudoval v první polovině 18. stol. pár kilometrů od města Vila Real na místě starší farmy s vinnými sklepy António José Botelho Mourão, třetí morgado z Mateusu. Titulem morgado byli označováni nejstarší nebo nejzodpovědnější synové rodiny. Návrh pro něho vytvořil velký italský architekt Nicolau Nasoni, který působil hlavně v Portugalsku, kde je zřejmě jeho největším dílem žulová zvonice kostela dos Clérigos v Portu. V případě domu Mateus se mu podařilo sladit tradiční styl portugalských šlechtických domů s rozmařilostí italských barokních forem. Na hladkých bílých fasádách vynikají zdobné kamenné prvky – římsy, okenní ostění, balkonky a opulentní portály. Vznešenosti a okázalé majestátnosti dodávají stavbě balustrády a dvouramenná schodiště, která tak zachovávají symetričnost díla. Tu dodržují i komíny na střeše, ztvárněné jako dekorativní prvky, a hlavně půvabné věžičky.

Zámek má půdorys hranatého písmene A. První nádvoří tak z jedné strany uzavírá pouze vyšší balustráda, jež dává vyniknout hlavnímu průčelí zámku. Na druhé, menší a uzavřené nádvoří se prochází průchodem, další ve vrcholu „áčka“ vede na zahradu. Na jedné straně přiléhá k zámku kaple, kterou dokončil syn jeho zakladatele de Sousa Botelho Mourão D. Luís António, tedy čtvrtý morgado de Mateus. Ve srovnání s bohatě dekorovaným průčelím, v němž převládají žulové prvky, působí interiér kaple jednoduše a střízlivě. Než byla dokončena, plnila její funkci sakristie, zajímavá dřevěným kazetovým stropem s malbami náboženských postav.

V dolní zahradě zámku Mateus jsou keře sestříhány do geometrických tvarů
Zahrada zámku Mateus

Symetrické uspořádání zachoval architekt i v interiéru domu, který nabízí různé průhledy a zrcadlové odrazy. Jeho menší část obývá přes léto rodina, v současné době pětasedmdesátiletý Fernando de Albuquerque, sedmý morgado de Mateus, s manželkou. Často za nimi zajíždějí jejich tři dcery. Vstupní hala, šest místností jižního křídla, knihovna a čtyři místnosti severního křídla jsou zpřístupněny návštěvníkům. Na první pohled upoutají jejich mohutné těžké stropy z vyřezávaného kaštanového dřeva, které věkem tmavne, a až na výjimky je původní z roku 1743. Ve vstupní hale krášlí strop rodinné erby. Poněkud zšeřelé místnosti jsou vybaveny anglickým, francouzským a portugalským nábytkem hlavně ze 17. a 18. stol. Na stěnách visí rodinné portréty a další obrazy, prostředí šlechtického sídla dotvářejí plastiky a předměty užitného umění, stříbrné nádobí a čínský porcelán. V Čajovém salonu hosté obdivují staré anglické pendlovky, salon Čtyř ročních dob dostal název podle rozměrných nástěnných maleb z 18. stol. Mnoho děl na zámku daroval strýc čtvrtého morgada, římský arciděkan. Knihovna obsahuje asi 3000 svazků, z nichž nejstarší pocházejí z 16. stol. Nejvzácnější knihou je ale kopie Camõesova eposu Lusovci z roku 1817, jedinečná kronika zámořských objevů a pověstí z historie Portugalska, kterou zdobí rytiny předních umělců té doby. Jedná se o jeden z mála výtisků, které publikoval v omezeném nákladu vnuk třetího morgada. Muzeum vystavuje také rodinnou korespondenci se známými osobnostmi své doby, jako byli třeba Fridrich II. Veliký nebo vévoda z Wellingtonu, v jehož službách působil šestý morgado.

Zámek Mateus
Zámek Mateus

Tmavý průchod pod vstupním schodištěm vede mezi stájemi na vnitřní nádvoří a dále do zadních francouzských zahrad, jež založil zmíněný arciděkan. Jejich současná romantická podoba ale pochází z první poloviny minulého století. Na úrovni zámku procházejí návštěvníci mezi živými ploty střiženými do geometrických útvarů. V zahradě rostou hlavně růže, ale i spousta dalších květin, keřů a zakrslých stromů. „Umělecky“ tvarovaná zahradní zeleň a barevné květy vytvářejí na pozadí bělostné budovy zámku a jeho kamenných dekorací půvabné okouzlující prostředí, jež působí na člověka nesmírně uklidňující silou. V další části zahrad, o patro níž, převládají geometrické obrazce, jež jsou dílem mistra zahradníka. Zahrady domu Mateus jsou proslulé obřím, 35 m dlouhým tunelem z tvarovaných cedrů, jež zde byly zasazeny v roce 1941. Zahradníci jeho klenbu sestřihávají ze speciálních žebříků zahnutých do oblouku. K vrcholu musí šplhat až do výšky sedm a půl metru. K zámecké zahradě patří vinice osázená odrůdami typickými pro zdejší kraj Trás-os-Montes, jenž už je v podstatě součástí obrovské vinařské oblasti údolí řeky Douro. Návštěvníci si mohou vedle zámku prohlédnout malé vinařství Qiunta da Costa das Aguaneiras a ochutnat zdejší červené.

Zámek Mateus
Část zámku, kterou neobývá původní rodina je otevřena veřejnosti

Symbol okázalé portugalské barokní architektury z kraje Trás-os-Montes proslavilo po celém světě polosladké růžové víno Mateus Rosé. Baňaté láhve, inspirované lahvemi vojáků z první světové války, zdobí etiketa s obrázkem zámku. Značka vznikla v roce 1942, vlastní ji a víno vyrábí rodinná společnost Sogrape, jež je největším producentem vín v Portugalsku.

Casa de Mateus patří od roku 1970 stejnojmenné nadaci, kterou založil šestý morgado, otec současného majitele. Nadační uspořádání nedovoluje rozprodání majetku, který tak přechází z generace na generaci jako celek. Cílem nadace je zachování rodinné tradice, jejího přínosu do historie kraje a udržování samotných nemovitostí v dobrém stavu. Nadace podporuje kulturní, vědecké a vzdělávací činnosti a snaží se přizpůsobit fungování paláce současným potřebám. Ze staré stodoly se tak například stala koncertní síň, kde zní nejčastěji barokní hudba, jak to odpovídá stylu tohoto architektonického skvostu.

Jaroslav Skalický

www.zemesveta.cz

3 189 x shlédnuto
About Země Světa 22 Článků
Články z časopisu Země Světa

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..