Doprava v Lisabonu

 

V Lisabonu na vás čeká pestrá paleta dopravních prostředků. Mezi nejčastěji používané patří zajisté metro, autobusy a tramvaje. Vedle nich je ale Lisabon proslavený tím, že zde je jeden velký výtah a tři lanovky. Pravda, dnes jsou to zejména turistické atrakce, ač původně to byl seriozní dopravní prostředek pro lokální obyvatelstvo. Nesmíme zapomenout ani na lodě po řece Teju a příměstské vlaky.

lisabon_doprava_lanovka_600pxPro používání městské hromadné dopravy budete potřebovat jízdenku. Nepoužívají se standardní papírové jízdenky, které si musíte pro jednotlivé jízdy označit. Nejběžnější způsob je žlutozelená karta (velikosti kreditky)VIVA viagem, kterou si koupíte za 0,5 €. Na tuto kartu si pak můžete nahrávat jízdné, dle svého uvážení. Vám jako turistům se při dostatečném využívání dopravy může vyplatit celodenní jízdenka (a myšleno je tím opravdu 24h od prvního použití) za 6 €. Pokud za tento časový úsek pojedete alespoň 5x, již se Vám celodenní jízdné vyplatilo. Kartu si můžete koupit lisabon_doprava_automata později i dobíjet v automatech, které jsou umístěny v každé stanici metra. S automatem lze komunikovat portugalsky a anglicky. Lze přivolat i obsluhu, která vám s nákupem může pomoci. A mám dobrou zkušenost, i s obsluhou se dalo komunikovat v angličtině. Tuto kartu můžete zároveň využít i pro příměstskou vlakovou dopravu (např. do Sintry) a pro lodní dopravu. Městskou povrchovou dopravu v Lisabonu zastřešuje společnost Carris. Dejte si proto pozor, protože některé typy jízdenek vám mohou platit pro autobusy a tramvaje, ale nebudou platit pro metro. To je na systému trochu zmatečné. Zmíněná karta vám totiž umožňuje i uložení kreditu a postupné odečítání při použití prostředku městské hromadné dopravy. Podobá se tím známé londýnské Oyster card. V Lisabonu se systém nazývá Zapping. Zakoupíte si kartu a dáte na ní kredit. Toto je možné udělat u automatů v metru, na vlakových nádražích, lodních terminálech, poštách nebo u společnosti Carris. Při placení vám pak bude odečteno jízdné z kreditu. Při vložení více jak 5€ jako kredit dostanete ještě malý bonus. Každý cestující musí mít vlastní kartu, nemůžete z jedné zaplatit jízdné pro více lidí. Při nástupu do vozidla je zapotřebí přiložit kartu ke čtečce. U metra jí budete přikládat i při výstupu.

lisabon_doprava_metroJe dobré se ještě zmínit o jedné možnosti, jak se nestarat o dopravu. Můžete si pořídit Lisbon card, která vám umožní neplatit jízdné a zároveň máte některé vstupu do památek zdarma (např. Belemská věž, klášter Jeronimos, Muzeum kočárů) nebo se slevou (např. hrad, Památník Objevitelů). Je jenom na vás, abyste uvážili, jestli se vám zakoupení Lisbon card vyplatí. Karta na 24h stojí 18,5 €, 48h je za 31,5 € a za 72h zaplatíte 39 €.

Do Lisabonu asi většina českých návštěvníků přiletí, tak je dobré vědět, jak se můžete dostat na letiště nebo z letiště do města. Pochopitelně nejjednodušší a nejdražší je použití taxíku (tak každý kdo  umí letět letadlem si umí sednout i do taxíku), cesta vás může stát tak 10-15€. Dále pak můžete použít AeroBUS, speciální autobusové linky, která jede do centra za 3,5 €. Na letiště také jezdí metro, je to konečná červené linky. V noci Vám ale zřejmě nezbude nic jiného než použití taxi.

lisabon_doprava_lod_600px

12 132 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..