Doprava v Budapešti

 

Budapešť je přibližně dvakrát větší než Praha. Z toho vyplývá, že si rozhodně nevystačíte pouze se svými nohami.

Nejjednodušší způsob pohybu po městě je použití metra, které je nejstarší podzemní systém na kontinentální Evropě. Žlutá linka mající 11 zastávek vede z Pešti podél bulváru Andrássy vznikla již v roce 1896 a do svého dědictví ji přijalo dokonce UNESCO nejen kvůli své secesní výzdobě. Dále se můžete setkat s červenou a modrou linkou. V březnu 2014 byl otevřen první úsek čtvrté (zelené) linky obkružující město z jihozápadu směrem na východ. V severní části města je plánována pátá (fialová) linka. Na původních třech trasách existoval jen jeden přestupní bod a to stanice Deák F. tér. Metro funguje od 4:30 do 23:30 každý den.

???????????????????????????????V Budapešti existuje poměrně hustá síť více jak 30 tramvajových linek včetně několika nočních. Tramvaje mají poměrně krátké intervaly. Jezdí zde i české tramvaje z ČKD, ale jsou postupně vyřazovány za modernější vozy. Tramvaje jsou ještě starším dopravním prostředkem, ve městě se objevily již v roce 1866.

Autobusy nesou velkou část zátěže z celkové dopravy. Flotilu modrých autobusů tvoří – jak jinak než maďarské autobusy Ikurus známé i z Čech. Jejich hegemonii ale už narušují i jiné značky jako je Volvo nebo Mercedes. Ve městě se nalézají i trolejbusy, které obstarávají zejména spojení s předměstími. Existuje 15 linek.

???????????????????????????????Do systému dopravy je také nutno počítat příměstský vlakový systém HÉV, který Vás dopraví do míst vzdálených 20-30 km od středu města (např. do Aquinka nebo Szentendre). Oproti minulosti byly některé linky zrušeny.

Při nástupu si musíte označit jízdenku. Prodávají se zvlášť jízdenky na jednotlivou jízdu a jízdenky umožňující přestup. Výhodnější je zakoupení bločku 10 jízdenek. Za příplatek možno koupit jízdenku i u řidiče. Cena jízdenky na HÉV se odvíjí od ujeté vzdálenosti.

Mezi další typy dopravních prostředků je možné zmínit i lodní dopravu, která ale funguje jen přes léto. V Budapešti je také lanovka. Dostanete se s ní ke Hradu a Rybářské baště. Po městě můžete použít velkou flotilu taxíků, které jsou mimořádně označené srozumitelným slovem Taxi. Taxíky mají žluté registrační značky (na rozdíl od standardních bílých pro běžná auta). Základní poplatek je 450 HF a za každý dodatečný kilometr je 280 HF.

4 897 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Co vidět v Budapešti

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..