Co vidět v Budapešti

 

Budapešť patří mezi nejvíce charismatická, ba přímo malebná evropská města. Návštěvníkům nabízí širokou paletu historických a kulturních pamětihodností. Předkládáme Vám základní přehled míst, která jsou nejčastěji navštěvovaná.

Budínský hrad

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKrálovské hrady zde stály již od 14. století a i přes opakované vypalování, zemětřesení či dokonce vyhazování do povětří je zde stále dost k vidění. Hrad je velmi rušný přes den, kdo hledá klid, měl by sem dorazit až k večeru. Navštivte Matyášův chrám a Rybářskou Baštu, odkud je nádherný výhled na Parlament, Dunaj a řetězový most. V areálu budínské hradu se nachází významné instituce jako je Národní knihovna, Národní Galerie a také Maďarské historické muzeum. V roce 1987 byl Budínský hrad spolu se starým Budínem zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Andrassyho třída, Náměstí hrdinů a Městský park

Andrassyho třída je pojmenována po bývalém předsedovi vlády. Je dlouhá 2,5 km a naleznete na ní osobitou architekturu městské části v Pešti, která zahrnuje krásné obytné domy s řadou soch, fontánek či skrytých nádvoří. Na bulváru se nachází velké množství módních butiků a obchodů s luxusním zbožím. Místo lze přirovnat k pražské Pařížské ulici. Na ulici se nachází i budova Opery a je tu i Muzeum Domu Teroru (za komunismu zde také sídlila tajná policie). Podél celého bulváru vede žlutá linka metra s 11 stanicemi. Tato linka je nejstarší na kontinentální Evropě.

Nedaleko počátku bulváru (směrem k Dunaji) se rozkládá Bazilika svatého Štěpána. Můžete vystoupat do její kopule, odkud je krásný výhled na město. Andrassyho třída je zakončena Náměstím hrdinů, největším a nejúchvatnějším náměstím v Budapešti. Tento prostor byl vytvořen v roce 1896 ku příležitosti 1000. Výročí příchodu maďarských kmenů. Uprostřed ční do výše sloup s Archandělem Gabrielem, po obou stranách je sloupová kolonáda se sochami maďarských hrdinů.

Za Náměstím hrdinů začíná Městský park, velký otevřený prostor s jezerem, po kterém se dá v létě jezdit na lodičkách. Dále je tu městská ZOO, pouťové atrakce, cirkus, Muzeum zemědělství a dopravy nebo Petöfiho kulturní palác.

Termální lázně

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVe městě se nachází přes sto termálních pramenů, což činí Budapešť jedinečnou mezi evropskými hlavními městy. Mezi nejznámější patří termální lázně Gellért nalézající se pod stejnojmennou skálou (na které se nachází 14 metrů vysoká Socha Svobody). Gellért jsou malé a poklidné lázně s vnitřními i venkovními bazénky, vše postavené v secesním stylu ve 20.letech 20.století. Mezi další velice populární lázně lze přiřadit Széchenyi, které se nacházejí v Městském parku za Náměstím hrdinů. Jedná se jedno z největších lázeňských center v Evropě. Na známém Margaretině ostrově můžete najít velký komplex venkovních bazénů.

Dunaj a jeho nábřeží

ParlamentK pěknému městu patří i pořádná řeka a to Dunaj rozhodně je. Jako turisti rádi využijete některou z lodí k projížďce a výhledu na město. Krásný pohled bude zejména na Parlament, největší budovu ve městě táhnoucí se podél řeky. Lodí můžete jezdit i za hranice Budapešti, populární je výlet na sever do města Szentendre. Podél řeky jsou ale i moc pěkné procházky, můžete se ale i projet tramvají. Na obou březích jsou zajímavá místa, např. již zmiňovaný Parlament, Roosevelt tér nebo Vigado tér na perské straně řeky. Přes řeku vede osm mostů, z nichž nejhezčí bude ten Řetězový pocházející z 19.století (ale dnešní podoba je z roku 1949).

Centrální tržnice

Naproti Gellértu – na druhé straně řeky – je proslulá centrální tržnice. Pokud si chcete odvézt z Budapešti nějakou místní pochutinu, zajděte určitě sem. Najdete tu jídlo nejen špičkové kvality, ale vše bude i za příjemné ceny. Pamatujte, cestují s Vámi nejen oči, ale i jazyk.

Park komunistických soch

V Budapešti si nenechte ujít kuriozitku. Hodně soch pocházejících z komunistické epochy bylo soustředěno do Parku soch (Szoborpark), muzea pod širým nebem v jižní části Budy. Naleznete zde nejen mnoho Marxů, Engelsů a Leninů, pomíjivost dějin prokáží i lokální maďarští komunisti. Jak se do parku dostat si můžete přečíst na webu (www.mementopark.hu).

6 575 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Na kole v Budapešti -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..