Krakovské náměstí Rynek

 

Krakovským hlavním náměstím je plocha nazývající se Rynek. Je přirozeným centrem města a je vhodné zde začít i zakončit všechny vaše procházky po městě.


Založení náměstí je spojeno s rokem 1257, kdy střed Starého města získává svůj pravidelný tvar pravoúhlých ulic, který se po řadu století téměř nezměnil. Uprostřed tohoto prostoru se nachází jedno z největších středoevropských náměstí, které je jednoduše nazváno Rynek, což je srozumitelné i v češtině. Náměstí je obklopeno kavárnami a restauracemi, plné lidí (a holubů), pouličních umělců, kočárů tažených koňmi. Je to místo, kde se konají festivaly, koncerty, průvody a další kulturní události. Podobnou úlohu mělo náměstí i v minulosti, bylo svědkem řady významných historických událostí. Zde králové skládali svojí přísahu až do roku 1596. Na tomto místě polský hrdina Tadeusz Kosciuszko vyzval své spoluobčany k revoltě proti vládcům v roce 1794. Odsud také „Drahý vůdce“ sám vyzval k přejmenování místa na „Náměstí Adolfa Hitlera“ během nacistické okupace města (což nevydrželo dlouho). Dodnes náměstí zůstává výstavní plochou polské kultury, hostí každoročně vánoční i velikonoční trhy stejně tak jako i řadu dalších festivalů a venkovních koncertů.

Sukiennice

Uprostřed náměstí se nachází výrazná budova zvaná Sukiennice, jejíž základy se datují až do poloviny 13. století. O sto let později král Kazimir Velký podpořil výstavbu velké obchodní tržnice, která zvýšila prestiž tohoto místa jako obchodní stanice mezi východem a západem. Již samotný název stavby naznačuje, s jakou komoditou se zde hlavně obchodovalo. Vedle látek a tkanin to byly kůže, hedvábí, vosky, koření, ale také sůl z nedalekých solných dolů. V polovině 16. století byla budova po požáru přestavěna v renezančním slohu, čímž se stala nejúžasnější stavbou Krakova. Po dělení Polska ale význam trhu značně upadl, ke konci 19. století byl vnitřek přebudován na řadu dřevěných stánků, V prvním patře pak polské národní muzeum mělo svoji první výstavu. Na počátku 21. století proběhla další modernizace a byla zde otevřena Galerie polského umění 19. století. V přízemí jsou stánky s tradičním turistickým zbožím. Poláci jsou na Sukiennici hrdí a považují ji za nejstarší hypermarket na světě. No, přejme jim to.

Basilika

Na východní straně náměstí vedle Sukiennice stojí socha nejvýznamnějšího polského spisovatele – Adama Mickiewicze. Hned naproti je Bazika sv. Marie, která byla postavena v gotickém slohu na ruinách kostela zničeného během tatarského nájezdu ve 13. století. Ze zdejší 80-ti metrové věže každou hodinu hraje na trubku tzv. hejnal. Po staletí to byla práce místního hasiče vystoupat 239 schodů na vrchol věže, zazvonit na zvon a zahrát znělku. Vedle sochy Adama Mickiewicze je další výtvarné dílo umístěné na náměstí významným rozlišovacím bodem, kde si lidé sjednávají schůzky. Tato socha se nachází v západním rohu náměstí a většinou je prostě nazývána jako „Hlava“, ačkoliv oficiální název je „Svázaný Eros“. Dílo polského umělce Igora Mitoraje bylo původně součástí větší kolekce děl vystavované na Rynku, které umělec daroval městu. Tím vyvolal značnou kontroverzi s tím, kam umělecká díla umístit. Hlava byla původně určena pro náměstí před Galerií Kralowska, Mitoraj byl ale pobouřen tím, že by se jeho práce měla umístit před nějaký komerční objekt. Nehledě na protesty řady historiků a místních obyvatel socha nakonec nalezla své umístění na dnešním místě vedle radnice, kde se stala nečekanou turistickou atrakcí. Další autorova díla můžete najít v nádvoří Collegium Luridicum (ulice Grodzska 53) a před budovou krakovské Opery (ulice Lubicz 48).
Významnou budovou na Rynku je již zmiňovaná Radnice. Tuto budovu se 70-ti metry vysokou věží naleznete proti vchodu do Sukiennice. Za mnoho staletí, proběhlých požárů a renovací se z původní stavby ze 14. století již mnoho nedochovalo. Věž dnes slouží jako muzeum, ve kterém toho ale překvapivě mnoho neuvidíte, snad mimo pár středověkých obleků a starých fotografií. Zbývá na vás pěkný výhled na náměstí a město. Pro to jistě stojí vyšlapat na vršek, pokud nemáte zásadní problém se svým pohybovým aparátem. Pokud ale máte málo času, peněz, fyzičky či dobré vůle, můžete tuto atrakci klidně vynechat (lístek stojí 9 zlotých).
Při pobytu v centru Krakova se procházce přes Rynek v podstatě nemůžete vyhnout. Nemusíte se ale bát, náměstí je pěkné a stojí za prohlídku.

2 436 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..