Tipy na výlety na Kypru

 
A. Lemesos – Kolossi – Kourion – Apolonova svatyně (3 hodiny)lemesos1
Cesta z Lemesosu vede citrusovými háji ke Kolosskému hradu, který stojí na úrodné planině kde se bavlna a cukrová třtina pěstovala již od středověku. Hrad byl vybudován z velikých vápencových bloků v 13. století křižáky řádu svatého Jana. Hrad byl centrem rytířů a své jméno získal od lahodného sladkého desertního vína Commandaria, které je na Kypru velice proslavené. Historické místo Kourion patří mezi nejvzhlednější města na ostrově. Je situováno na prudkém, téměř kolmém útesu z kterého je nádherná vyhlídka na Středozemní moře.
Apolonova svatyně patří mezi nejstarší památky kyperského království. Velice bohatým se tato lokalita stala v období římské říše. V roce 1950 zde bylo vykopáno divadlo a zrekonstruováno v letech následujících. Eustoliova villa a římské lázně mají skvostné mozaiky z raného křesťanského období. Trochu západněji se nachází jedna z nejslavnějších svatyň věnovaná Apollonovi. Stavby které zde můžete navštívit se datují z 2. století n.l.
B. Lemesos – Kolossi – Kourion – Petra tou Romiou – Kato Pafos (6 hodin nebo 5 hodin při vynechání Kolossi – Kourion)
Pokud máte trochu času nazbyt, můžete si trasu A prodloužit o výlet do Pafosu. Afrodita je již dlouho spojována s Pafosem a říká se, že se vynořila z vln na místě zvaném Petra tou Romiou, jedné z nejkrásnějších kyperských pláží. Malebnému přístavu v Kato Pafos dominuje hrad. Z jeho střechy je fascinující pohled na přístav, město a okolní krajinu. Nedaleko odsud se nachází Archeologický park, který obsahuje pěkné mozaiky z Domu Dyonýsova, Aeonova a Achillova s výjevy z řecké mytologie a antických podzemních hrobek králů budovaných v období od 3. stol. př. n.l. do počátku 4. stol. n.l. V blízké ranně byzantinské bazilice můžete spatřit Sloup svatého Pavla.
C. Lemesos a pohoří Trodoos (5 hodin)
troodos4Pokud nechcete cestovat příliš daleko od přístavu, můžete najít spoustu zajímavých míst v Lemesosu. Středověký hrad blízko Starého přístavu se datuje od 13. století a byl postaven na místě staršíhi opevnění. Lemesoské archeologické muzeum obsahuje mnoho pokladů, které byly vykopány na místě antického Amathousu a Kourionu. Muzeum lidového umění nabízí náhled na tradiční ostrovní oděvy, šperky a umnělecké předměty.
Pohoří Trodoos se nachází pouhou hodinu jízdy z Lemesosu. Kopce porostlé borovicemi s křišťálově průzračným vzduchem ostře kontrastují s rušnými pobřežními oblastmi. Nalézají se zde kláštery a kostely nejrůznějších velikostí, včetně devíti překrásných byzantinských malovaných kostelů, které se dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Také okolní vesnice jsou fascinující a každá z nich je svým způsobem originální. Foini je proslavená svojí keramikou, Omodos a Koilani vínem, Kakopetria nádhernými starými domy zatímco Laneia je známa jako „vesnice umělců“. Platres je oblíbené horské středisko vhodné pro načerpání nových sil.
D. Lemesos / Lefkosia (5 hodin)
Pokud dáte přednost prozkoumání archeologických nálezů je vhodné uvažovat o kombinované návštěvě muzeí v Lmesosu a Lefkosii. Na cestě do Lefkosie uvidíte odbočku do Choirokoitia, nejstaršímu osídlení na Kypru. Toto místo patří i mezi nejvýznamnější místa tohoto charakteru na světě, osídlení se datuje již od 7. tisíciletí př. n.l. a předpokládá se, že zde žilo kolem 2000 obyvatel.
Pokud byste chtěli spatřit některé tradiční řemeslné výrobky navštivte Kyperské řemeslné centrum, které se nachází na kraji Lefkosie a má širokou nabídku dílen, kde můžete spatřit výrobu keramiky a tkanin, šperků, dřevořezeb. Tyto výrobky zde také můžete zakoupit.
Lefkosia má mnoho muzeí které můžete navštívit. Významné je zejména Kyperské muzeum, které obsahuje bohaté archeologické sbírky. Návštěva Laiki Geitonia umožní učinit si náhled na způsob života v minulých desetiletích a staletích. Úzké uličky lemované obchody a řemeslnými dílnami stojí za návštěvu.
E. Larnaka a Lefkosia (5 hodin)
Perfektní místo k odpočinku naleznete při procházkách podél larnackého pobřeží, které je známo jako Foinikoudes. Jako další místa vhodná k výletům je možné jmenovat Slané jezero a Hala Sultan Tekke, které se nacházejí nedaleko města.
Informace k Lefkosii naleznete u popisu trasy D.
F. Larnaka – starobylý Amathous – Kolossi – Kourioun – Apollonova svatyně (5 hodin)
Pokud máte alespoň 5 hodin času, můžete z Larnaky učinit tento úžasný výlet, který Vás provede skrz bohatou ostrovní historii. pro detaily se podívejte na trasu A.
G. Larnaka a Lefkara (5 hodin)
Po toulání se podél mořské promenády v Larnace je možné vyrazit prozkoumat další historické poklady, které zahrnují nádherný kostel Agios Lazaros a Hala Sultan Tekke. Kousek dál blízko vesnice Kiti stojí kostel Panagia Angeloktisti, pěkná byzantská stavba, která prý byla zbudována anděly. Výstavné vesnice Pano a Kato Lefkara jsou již dlouho proslaveny pro pěkné výšivky známé jako Lefkaritika. Vesnické ženy pracují na složitých vzorech na světlém plátně, kde můžete najít zachycené obrázky okolní krajiny a vesnického života, které se naučily již od svých maminek a babiček.
3 300 x shlédnuto
About Redakce Poutnik.cz 11 Článků
Redakce Poutníka přináší příspěvky, které se jí zdají zajímavé nebo jsou často vyhledávané našimi čtenáři. Pošlete nám Váš tip na nový článek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..