Vánoce ve Švédsku

 

Vánoce ve Švédsku. Myslím, že o moc jiné než je známe z česko-slovenské kotliny nejsou. Osobně musím říct, že každé Vánoce mají svá kouzla. Jedno ovšem mají mít společné. Klid, pohoda, tradice, rodinná atmosféra, radost. Realita…? Chaos, zmatek, hromady dárku, následná ekonomická katastrofa, pět kilo váhy navíc a k tomu všemu místo sněhu led nebo bláto. Ale tak nebuďme takoví pesimisti. Jak je to tedy s Vánoci ve Švédsku? Pojďme si nalít čistého vína.

Já i má žena máme kořeny v Česku, takže jsme hodně ovlivněni tím, co známe z dětství. Má žena má ovšem výhodu. Šestnáct let žila se Švédem a pohybovala se jenom mezi Švédy. Je dobrým rádcem. Dalším pomocníkem je školka a škola. Už od mala dětem vštěpují všechny maličkosti a děti to na mě chrlí hlava nehlava. Zkusím se s vámi tedy podělit o to, co mi už prozradili a porovnat to s tím, co všechno si o tradicích o Vánocích můžete přečíst různě na netu. Vím, že chcete všichni slyšet tu krásu, ale je potřeba si uvědomit, že rok od roku je vše jiné a ne každý chce tradice ctít. Někdy to ani není možné. Pojďme tedy na to.

Ve Švédsku se sice většina obyvatel hlásí k věřícím, ale Vánoce (švédsky Jul) mají spíš kulturní a společenský význam než náboženský. Bohužel se dnes už většina tradic komercializuje, ale i tak se ještě dost tradic dodržuje, byť některé už snad ani nelze provádět.

Na přelomu listopadu a prosince se zapaluje první svíčka na adventním svícnu, který je ve Švédsku většinou na podlouhlém tácu, který je vyzdoben mechem. Tak to pokračuje každou neděli, stejně jak to znáte z domova.

Vánocím předchází ve Švédsku svátek svaté Lucie, tedy Sankta Lucia nebo Luciadagen. Tento den vychází na 13. prosince a hlavně ve školkách a školách se slaví podle tradic. Je až zarážející jak významný den a svátek to pro Švédy je, byť ona svatá Lucie pochází ze Sicílie a v Itálii rozhodně takového věhlasu nedosahuje.
Většinou v brzkých ranních hodinách dělají děti ve školkách a školách Luciin průvod (Luciatåg), kdy jde v čele vybraná dívka, oblečená v dlouhé bíle haleně, obvázaná kolem pasu rudou stuhou a na hlavě s korunkou se svíčkami. Všichni zpívají tradiční písně.

V průběhu prosince probíhají vánoční večírky, restaurace nabízejí tzv. Julbord, který kopíruje tradiční jídla, která najdete na vánočním stole 24. prosince.

Tou dobou jsou již skoro všechna okna domácností a nejen ta, vyzdobena svícny a vánočními hvězdami. Symboly Vánoc. V rodinách se začíná vyrábět pečivo se šafránem a první perníčky (pepperkaka), které se velmi podobají klasickým perníčkům a také perníkové domečky. Mezi klasické švédské vánoční symboly patří i slaměný kozel Julbock, který by neměl nikde chybět. Největší se staví několik dní ve švédském Gävle ze slámy, dosahuje i patnáctimetrové výšky. Smutnou tradicí se stalo, že jej někdo ještě před Vánoci vždy poničí nebo nejlépe spálí. Dokonce sázkové kanceláře na tento nešvar vypisují kurzy. Jestli se nepletu, tak letos kozel shořel ještě tu noc, co byl slavnostně uveden.

Vánoce ve Švédsku začínají oficiálně 24. prosince…

  1. prosince se ráno zdobí stromek. Úderem 15. hodiny se vše zastaví a celé rodiny usedají k TV, kde běží tradiční pořad, který si nejen děti nenechávají ujít. Divili byste se, ale je to Kačer Donald (Kalle Anka).

Následuje usednutí k vánočnímu stolu. Tahle klasika asi nikoho nepřekvapí. No a co by na takovém vánočním stole nemělo chybět? Základem je vánoční šunka, malé párečky (prinskorv), sledi v různých nálevech (kyselý, koprový, hořčicový…), masové kuličky, paštiky, rosol, vajíčka s kaviárem, brambory, křupavý chleba. Vše je potřeba zapíjet klasickým vánočním nápojem Julmust (obdoba coly) a glögg (představte si svařák), ať už alkoholický nebo nealkoholický. Kdo nemíchá chutě, jako by nežil…

V odpoledních či večerních hodinách po večeři do mnoha rodin zavítá Jultomte, stařík, který ve Švédsku rozváží dárky. Vždy se ptá na hodné děti… tedy švédská verze Santy Clause nebo Ježíška. Každý tomu říká jinak. Všichni si rozbalí dárečky a začíná volná zábava. V mnoha rodinách, které ctí tradice se ovšem tančí kolem stromečku a zpívají se vánoční písně.

Ve Švédsku končí Vánoční svátky o týden později než jsme zvyklí, tedy 13. ledna na svátek svatého Knuta. Podle tradic by se měly sejít děti s kamarády a vánoční stromek odstrojit a vyhodit z okna. Ty kamarády si představit ještě dokážu, ale to házení stromku z okna v dnešní době už ne. Možná, tak někde v rodinném domku, ale na sídlišti určitě ne.

Tak tohle je ta ideální varianta…

Šťastné Vánoce a Nový rok | God Jul & Gott Nytt År

2 604 x shlédnuto
About Pavel Stančo 7 Článků
Pavel žije ve Švédsku od roku 2010. Domovem se mu stalo město Sundsvall na východním pobřeží v polovině země. Vedle své velké rodiny svůj čas dále dělí s fotografováním, cestováním, přírodou a horami. Pavel založil server sverige.cz, který vám dokonale přiblíží život v této severské zemi.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..