Základní informace o deltě Dunaje

 

Doprava:
vlak – nejvhodnější způsob dopravy s loděmi. Z Prahy jezdí přímý vlak do Bukurešti (rychlík Pannonia). Délka cesty – 24 hodin. Z Bukurešti jezdí 2x denně přímý spoj do Tulcea, která leží na Dunaji a je nejvhodnější místo odkud začít cestu. Podrobnosti o vnitrostátní dopravě včetně jízdního řádu jsou místami dokonce i v angličtině.
jízdenky do Rumunska – pravděpodobně nejvýhodnější je použít systém Euro Domino, který Vám umožní cestu z Prahy na maďarsko-rumunské hranice a zpět a k tomu 3 dny (případně možno koupit více) cestování po Rumunsku. V dubnu 2001 takováto jízdenka včetně místenek na mezinárodní vlak stála kolem 3000,-Kč.
upozornění pro cestující vlakem – počítejte s tím, že s vysokou pravděpodobností Vám rumunští průvodčí budou tvrdit, že Vaše jízdenka je neplatná či že nemáte nějakou její část zaplacenou (místenka, expresní příplatek atd.) Po nás dokonce chtěli příplatek za bagáž. Pravděpodobně Vám seberou jízdenky, ale nenechte se zlomit. Zase Vám je vrátí. Na mezinárodní rychlík si pokuste opatřit místenku (pro zpáteční cestu lze i z Prahy).
Další možnosti – použít auto pro cestu do Rumunska patrně není moudré, protože cesty nejsou ideální a navíc byste ho museli nechat někde odstavené po dobu Vašeho pobytu v Deltě.
Ani letecká doprava není ideální, protože musíte dopravit spoustu zavazadel, včetně lodí.
trasy – patrně nejlepší je dostat se z Bukurešti vlakem do města Tulcea, z kterého je možné pokračovat rovnou vlastními loděmi do oblasti Delty. Zpět jezdí parníky, z města Sulina patrně každý den, ze Sfintu George jezdí obden.
Patrně je též možné jet nejprve do Galati vlakem a odtud lodí do Tulcea.

Doprava v Deltě:
Po hlavních dunajských ramenech (Chiliajské, Sulinské, Svatojiřské) jezdí pravidelné lodní linky. S nimi se můžete dostat do vesnic roztroušených kolem těchto hlavních ramen. Nicméně Deltu dělají zajímavou hlavně menší kanály a jezera. Pokud se chcete pohybovat po menších kanálech, budete potřebovat loď. Při troše úsilí patrně někde si budete moci sehnat lodičku k propůjčení. Nicméně se na to moc nespoléhejte. V podstatě to znamená, že si musíte vzít loď s sebou. Je patrné, že s laminátovou nebo polyethylenovou lodí se špatně cestuje, takže zákonitě sáhnete po lodi nafukovací. Tato varianta je vhodná i do zarostlejších kanálů. Mimo to, do úzkých kanálů se více hodí kánoje než kajaky (kajakářským dvoupádlem se těžko manipuluje v úzkých kanálech).

Ubytování:
Největší problém v Deltě spočívá v nalezení vhodného místa pro stany. V některých kanálech je problém najít pevnou půdu. Čím větší množství stanů bude, tím hůře budete hledat vhodnou plochu. Ve vesnicích máte možnost zeptat se místních na ubytování, jistě něco seženete.

Jídlo:
V samotné Deltě pochopitelně nemáte šanci se někde stravovat. Všechno jídlo proto musíte vézt s sebou. Doporučujeme nakoupit jídlo už v Česku. V Rumunsku sice koupíte základní potraviny celkem bez problémů, ale výběr potravin vhodných pro turistiku je málo (instatntní polévky, ochucené těstoviny atd.). Ceny potravin jsou podobné jako v Česku.
voda – nezbude Vám nic jiného než pít vodu z Dunaje. Místní obyvatelé jí sice pijí tak jak je, Vy to ale nezkoušejte, i když se považujete za veliké tvrďáky. Nejlepší je nechat vodu vařit alespon 20 minut (za varu). To Vás již dost limituje pro použití druhu vařiče. S plynovým v podstatě nemáte šanci – nejvýhodnější je používat klasický kotlík a pořádný benzínový vařič. Čistě pro orientaci – pro 6 lidí za použití 3 vařičů pro přípravu jídla a vody jsme na 7 dní potřebovali kolem 6 litrů benzínu. Ideální je nechat vodu po převaření vychladnout a slít jí do nádob, alespoň trochu odstraníte sedlinu. Nicméně i tak voda nebude křištálově průzračná.

Peníze:
V podstatě nepotřebujete. Nicméně ve vesničkách lze dokoupit základní potraviny, sladkosti, alkohol a dokonce i ovoce a zeleninu. Přes poledne mají obchody většinou zavřeno.
Peníze si můžete vyměnit už v Bukurešti na nádraží. Směnárna je otevřená denně mimo 23:00 – 5:00. Na nádraží je ale i bankomat na VISA a MasterCard.
V Tulcea si můžete vyměnit v hotelích, trošku problematické je to v neděli. Nicméně směnárna u nádraží v informacích měla otevřeno a dále i v hotelu Europolis. U tohoto hotelu se nalézal i bankomat zvládající VISA a Mastercard.

Jazyk:
V oblasti Delty se pochopitelně můžete domluvit rumunsky 8-)) ale máte šanci i s ruštinou – Ukrajina a Moldavsko je blízko.

Internet/mobil:
V samotné Deltě opravdu Internetovou kavárnu nenajdete, nicméně v Tulcea jsem u nádraží viděl kavárnu s cenou 40000 lei/h, o kousíček dál k centru už byla cena jen 15000lei/h. Bohužel rychlost připojení byla dost pomalá, ale při troše trpělivosti jste se mohli prosurfovat na příhodné české stránky.
Kupodivu je Delta pokryta signálem pro mobilní telefony a to hned od několika operátorů.

3 959 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..